Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

Protezy kończyn dolnych – rodzaje i zastosowanie

Firma VIGO wykonuje protezy kończyn dolnych w oparciu o system modularny - najpopularniejszy w chwili obecnej na świecie. Dzięki temu zaopatrzenie jest lekkie, funkcjonalne i daje wiele możliwości adaptacji do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Oprócz umiejętnego dobrania odpowiednich komponentów szczególną uwagę przywiązujemy do tego, w jaki sposób wykonany jest lej protezowy, czyli element, od którego zależy komfort i wygoda użytkowania protezy. Z tego względu proponujemy naszym pacjentom technologię leja protezowego w wersji próbnej. Wykonany jest ze specjalnego elastycznego materiału, który pozwala na adaptację i dopasowanie do konkretnych wymagań. Używamy wyłącznie komponentów renomowanych firm - dzięki czemu protezy kończyn dolnych marki V!GO są profesjonalne i niezawodne, a sama proteza (noga), cena oraz inne parametry mogą być dostosowane do indywidualnej sytuacji pacjenta.


Częściowa proteza stopy - partial foot

Infekcje i owrzodzenia stóp u diabetyków, niewydolność krążenia oraz urazy to najczęstsze powody zabiegu, jakim jest amputacja stopy. Każda amputacja kończyny dolnej na tym poziomie (Choparta, Syme'a lub Lisfranca) zaburza funkcję statyczno-dynamiczną całego ciała. Celem użytkowania protezy stopy jest więc maksymalne przywrócenie funkcji podporowej kończyny dolnej, odtworzenie cech chodu (przywrócenie propulsji) oraz poprawa estetyki.

Amputacja stopy wymaga różnego typu rozwiązań protetycznych – od wkładek uzupełniających amputowaną część stopy do protez całkowitych stanowiących sprężysty ekwiwalent utraconej stopy, zapewniający doskonałą funkcjonalność w poszczególnych fazach cyklu chodu. Proteza stopy spełnia także doskonale swoją rolę w przypadku konieczności uzupełnienia/wyrównania długości całej kończyny dolnej, która uległa zmianie w trakcie jej pooperacyjnego skrócenia.

W VIGO-ORTHO Polska do zaopatrzenia pacjentów po amputacji kończyn dolnych (w tym przypadku po amputacji stopy) wykorzystywane są najnowsze materiały i komponenty. Najczęściej stosowane są wszelkiego typu uzupełnienia wykonane z włókna węglowego, które dzięki swoim właściwościom (niska waga, możliwość magazynowania i oddawania energii pozyskanej w czasie chodu) dają doskonałą możliwość poruszania się pacjentom bez względu na masę ciała, poziom aktywności i rodzaj amputacji stopy. Lekkość i wytrzymałość włókna węglowego sprawia, że mimo tylko 3 mm grubości płytki, protezy stopy VIGO mogą być użytkowane również przez pacjentów ważących ponad 100 kg.

Częściowa proteza stopy - partial foot - VIGO-ORTHO


Proteza podudzia – trans tibial

 

Amputacje kończyn dolnych na poziomie podudzia pozbawiają ciało pełnego kontaktu z podłożem. Taki zabieg uniemożliwia chód fizjologiczny i zmniejsza pole podparcia całego organizmu. Dzięki protezie podudzia siła i funkcje kikuta przenoszone są na protezę, której zadaniem jest zapewnienie podparcia dla całego ciała. Sztywny lej protezowy za pomocą adaptorów połączony jest ze stopą protezową. Jest to ta część protezy podudzia, która w przeważającej mierze odpowiada za statyczne i dynamiczne zachowanie protezy podczas wszystkich faz ruchu.

Pacjentom o niskim poziomie aktywności, zwłaszcza osobom starszym, zalecane są stopy sztywne typu SACH (Solid Ankle Cushion Heel ) lub stopy jednoosiowe – o sztywnej konstrukcji wykonane z tworzywa sztucznego z drewnianymi elementami. Z racji tego, iż stopa protezowa jest komponentem narażonym na znaczne obciążenia, do jej budowy wykorzystywane są wytrzymałe, a jednocześnie lekkie materiały – głównie włókno węglowe. Stopy takie charakteryzują się niską wagą, a ich budowa zapewnia bardzo dobrą gospodarkę energią -magazynowanie i oddawanie energii podczas chodzenia, co umożliwia wygodny i naturalny chód. Dzięki temu stopy protezowe tego rodzaju doskonale sprawdzają się zarówno w codziennych czynnościach domowych, jak i biegu czy wspinaczce.

Bardzo aktywnym osobom zalecane są stopy z systemem absorpcji wstrząsów. W wersji podstawowej proteza podudzia składa się z leja protezowego laminowanego, miękkiej wyściółki wewnętrznej, stopy typu SACH i pokrycia kosmetycznego. Wykonujmy również protezy tymczasowe podudzia, które składają się z leja testowego wykonanego z tworzywa, z pół-modularnych komponentów. Wyścielenie leja protezowego stanowi wkładka kampolitowa. Proteza podudzia wyposażona jest w stopę typu SACH i przeznaczona jest dla pacjentów o wadze do 90 kg.

Proteza podudzia trans tibal - VIGO-ORTHO


Proteza stawu kolanowego dla pacjentów po zabiegu wyłuszczenia – knee disarticulation

Amputacja kończyn dolnych traktowana jest jako ostateczność w leczeniu, a jeśli już do niej dochodzi to celem jest zachowanie jak największej liczby stawów i długości kikuta. Im bowiem dłuższy kikut, tym większa zdolność dźwignia, a to przekłada się na łatwiejsze użytkowanie protezy stawu kolanowego. Właśnie dlatego w ostatnich latach zabieg amputacji kończyn dolnych na poziomie wyłuszczenia w stawie kolanowym nabiera coraz większego znaczenia.

Jak w każdej protezie również w protezie stawu kolanowego, lej wykonywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta za pobraniem miary – tak, aby był w najlepszym stopniu dopasowany do kikuta, gwarantował wysoki komfort noszenia, nie powodował obtarć, a jednocześnie nie ograniczał funkcji protezy. Oprócz elementów wchodzących w skład protezy podudzia dodatkowo wykorzystywany jest staw kolanowy. Moduł ten musi gwarantować stabilność protezy podczas fazy podporu, jak i przy chodzeniu. Zastosowanie w konstrukcji przegubów kolanowych nowoczesnych materiałów, takich jak włókno węglowe, tytan i aluminium sprawia, że przy stosunkowo niewielkiej wadze osiąga się wysoką stabilność całej protezy stawu kolanowego. W protezach po zabiegu wyłuszczenia bardzo dobrze sprawdzają się stawy czteroosiowe z wbudowanym elementem wspomagającym wyprost. Model ten, dzięki systemowi czterech osi, zapewnia dobrą stabilizację fazy spoczynkowej. W wersji podstawowej proteza stawu kolanowego składa się z leja laminowanego z miękką wyściółką wewnętrzną, czteroosiowego stawu kolanowego, stopy typu SACH i pokrycia kosmetycznego.

Proteza stawu kolanowego - knee disarticulation - VIGO-ORTHO


Proteza uda – trans femoral

Proteza uda trans femoral - VIGO-ORTHO

O zakresie aktywności osób z protezą udową decyduje wiele czynników. Doskonale dopasowany lej protezowy, w którym znajduje się kikut, zaopatrzony w lej silikonowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z rożnych względów nie mogą lub nie chcą stosować tradycyjnych pasów podtrzymujących protezę. Rozwiązanie to początkowo stosowane w protezach podudzia coraz szerzej używane jest w protezie udowej. O komforcie poruszania się w protezie uda decyduje także rodzaj zastosowanego modułu kolanowego oraz stopy protezowej. Wszystkie te elementy muszą być dobrane indywidualnie w zależności od potrzeb, wieku wagi i poziomu aktywności. Staw kolanowy oprócz gwarancji stabilności ma za zadanie sterowanie ruchem wahadłowym w fazie wymachu. W zależności od wieku i poziomu aktywności pacjentom oferowane są różnego rodzaju stawy. Starsi pacjenci o mniejszej aktywności wymagają dużego bezpieczeństwa kolana i stabilnego obciążenia pięty, ponieważ w ich przypadku komfort noszenia protezy udowej jest ważniejszy niż jej właściwości dynamiczne. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stopy typu SACH oraz stawu bezpiecznego lub jednoosiowego.

Pacjenci aktywni, przemierzający duże dystanse, zaangażowani w pracę zawodową czy wychowanie dzieci, wymagają od protezy uda większej mobilności. Dla nich powstały moduły kolanowe cztero- czy siedmioosiowe z hydraulicznym czy pneumatycznym wspomaganiem, dynamiczne protezowe stopy węglowe odporne na duże obciążenia. Stopniowo do protetyki wkraczają także mikroprocesory, a swobodne wchodzenie po schodach przestaje być tylko marzeniem. W wersji podstawowej proteza uda składa się z leja protezowego laminowanego z zawieszeniem na pas, bezpiecznego stawu kolanowego, stopy typu SACH i pokrycia kosmetycznego. Wykonujmy również protezy tymczasowe uda. Proteza udowa tymczasowa składa się z leja testowego wykonanego z polipropylenu, z pół modularnych komponentów oraz z pasa zawieszeniowego. Proteza udowa wyposażona jest w stopę typu SACH, przegub kolanowy z blokowanym zamkiem i przeznaczona jest dla pacjentów o wadze do 90 kg.


Proteza biodra dla pacjentów po wyłuszczeniu – hip disarticulation

Walka lekarzy o życie pacjenta wymaga niekiedy amputacji całej kończyny wraz ze stawem biodrowym. Częstą przyczyną amputacji kończyny dolnej na tym poziomie są choroby nowotworowe kości. Brak kikuta oznacza brak dźwigni kończyny. To sprawia, że ograniczone są możliwości kierowania protezą, jednakże dobrze skonstruowana proteza biodrowa pozwala na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Wykonanie protezy biodra w tym przypadku wymaga zastosowanie leja protezowego w formie kosza biodrowego. Pozostałe elementy składowe stanowią takie same moduły jak w protezie udowej oraz dodatkowo staw biodrowy z amortyzatorem biodrowo-udowym i mechanizmem ograniczającym zakres wykroku. Staw biodrowy połączony jest z koszem biodrowym za pomocą wlaminowanej płytki. Pokrycie kosmetyczne, jak przy wszystkich protezach kończyn dolnych, wykonywane jest najczęściej z miękkiej pianki ciałopodobnej, która formowana jest na kształt zdrowej kończyny pacjenta. W wersji podstawowej proteza biodrowa składa się z leja laminowanego z miękką wyściółką wewnętrzną, ustabilizowanego stawu biodrowego, stawu kolanowego, stopy typu SACH i pokrycia kosmetycznego.

Proteza biodra dla pacjentów po wyłuszczeniu - hip disarticulation - VIGO-ORTHO


Estetyka protezy na nogę

Oprócz funkcjonalności samej protezy na nogę niezwykle istotnym jest też wygląd zaopatrzenia, który w stopniu maksymalnym powinien być zbliżony do naturalnego. W VIGO rozumiemy potrzeby naszych pacjentów, dlatego też oferujemy możliwość wykonania specjalnego, indywidualnego pokrycia silikonowego.

Zastosowana technologia pozwala dobrać parametry do konkretnego użytkownika w zakresie palców, odcienia (pigmentu) czy indywidualnych cech anatomicznych (żyły, przebarwienia, itp.). Dobór koloru możliwy jest dzięki bardzo szerokiej palecie barw, która dodatkowo może być indywidualnie zmodyfikowana dla konkretnej protezy kończyny dolnej. Cena uzależniona jest od liczby modyfikacji, jakim zostaje poddane pokrycie silikonowe. Istnieje również możliwość dodania owłosienia - dzięki czemu jeszcze bardziej wzrasta realizm odwzorowania wyglądu utraconej kończyny.

Proteza nog - cena za estetykę? VIGO-ORTHO