Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

PORADY

Amputacja i co dalej ?

Odjęcie kończyny jest zabiegiem, który wywołuje wiele negatywnych odczuć: zarówno w sferze fizycznej jak i emocjonalnej. Z jednej strony ból w okolicy amputowanej kończyny - z drugiej często pojawiające się uczucia: rozpaczy, załamania, bezsilności, strachu, niechęci czy wręcz złości. Postaraj się jednak spojrzeć na swoją sytuację z innej strony: ból jest rzeczą całkowicie normalną i towarzyszy każdemu zabiegowi chirurgicznemu. Może być silny lub umiarkowany — zawsze jednak ma charakter przejściowy i im dalej od zabiegu, tym dolegliwości bólowe powinny być mniejsze, aż do całkowitego ustania. Co jednak z negatywnymi odczuciami? Postaraj się na spokojnie przeanalizować to, co teraz czujesz. Istotą i kluczem do sukcesu w dalszej rehabilitacji jest zrozumienie, iż amputacja była koniecznością, ale nie jest ostatecznością.

 

Wielu ludzi po takim zabiegu prowadzi normalne życie - często wykazując jeszcze większą aktywność niż przed zabiegiem. Zastanawiasz się jak tego dokonali? Przyjęli jedną i prostą zarazem metodę: nie patrzyli wstecz, nie rozstrzygali trudnych dylematów „dlaczego to właśnie mnie spotkało” . Zamiast tego całą swoją energię skupili na rehabilitacji, która pozwoliła na szybkie i sprawne protezowanie — a tym samym powrót do pełnej sprawności.

PAMIĘTAJ !

 • Nie patrz wstecz! - Skup się na tym, co przed Tobą! Od Ciebie zależy jak będzie wyglądało Twoje życie po amputacji. Musisz uwierzyć w siebie i aktywnie uczestniczyć w procesie rehabilitacji.
 • Zawsze możesz też liczyć na naszą pomoc. Służymy Ci nieodpłatnie swoją wiedzą i doświadczeniem.
 • Poznaj historię naszych podopiecznych, którzy mimo amputacji prowadzą aktywne życie i rozwijają swoje pasje.

Jak dbać o sprzęt ortopedyczny?

Odpowiednia troska o sprzęt ortopedyczny jest niezbędna, aby proteza czy orteza jak najdłużej spełniała swoje zadanie bez żadnych usterek.

ORTEZY

Rodzaj czynności i środki czyszczące zależą od rodzaju wykorzystanych do jego budowy materiałów. Szczegóły przekaże zawsze protetyk w momencie odbioru sprzętu. Obowiązuje jednak kilka podstawowych zasad.

 • elementy skórzane, paski i taśmy mocujące należy czyścić na sucho.
 • elementy wykonane z materiału termoplastycznego powinny być czyszczone wodą z mydłem, a następnie wycierane do sucha.
 • elementy metalowe zaleca się przecierać wilgotną szmatką, nie czyścić pod bieżącą wodą, gdyż może to spowodować miejscową korozję.
 • stawy ortotyczne należy okresowo poddać przeglądowi i ewentualnie nasmarować.
 • nie wolno wykonywać samodzielnie żadnych zmian w budowie ortezy, gdyż może to spowodować zmianę jej funkcjonowania, a tym samym spowodować trudne do przewidzenia skutki.

 

PROTEZY KOŃCZYN DOLNYCH

Pończochy kikutowe należy utrzymywać w czystości. Powinny one być zawsze czyste i zmieniane przynajmniej raz dziennie. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny może powodować trudne do przewidzenia konsekwencje, z uszkodzeniami powierzchni skóry włącznie.

Codziennie, po zdjęciu protezy, należy:

- obejrzeć stan kikuta;

- dokonać przeglądu i oczyszczenia powierzchni leja protezowego;

-skontrolować stan zamocowania pasków zapinających/zawieszenia;

- sprawdzić wizualnie stan części składowych nośnej części protezy.

Leje wykonane z tworzywa sztucznego, miękkie wkłady, należy myć codziennie ciepłą wodą z mydłem. Leje silikonowe należy codziennie umyć przy użyciu ciepłej wody z łagodnym środkiem myjącym lub preparatem specjalistycznym (dostępnym w firmie V!GO-Ortho Polska). Do czyszczenia silikonu nie wolno używać rozpuszczalników, acetonu, benzyny lub innych środków chemicznych. Po umyciu lej silikonowy należy osuszyć wycierając miękkim ręcznikiem lub pozostawić do wyschnięcia.

 

PROTEZY KOŃCZYN GÓRNYCH

Rękawice kosmetyczne należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni UV, kontaktem z farbą drukarską (prasa), tuszami długopisów, pisaków, kalek maszynowych itp. Powierzchnie zabrudzone należy zmywać niezwłocznie specjalnym środkiem czyszczącym lub ściereczką zanurzoną w letniej wodzie z mydłem.

Przestrzeganie poniższych zasad pozwoli na długotrwałe użytkowanie protezy estetycznej:

 •   Protezę należy zdejmować przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem), by umożliwić skórze oddychanie.
 •   Podczas dłuższej przerwy w użytkowaniu protezy (np. w nocy), szczególnie wtedy, kiedy do zakładania protezy są używane balsamy, protezę należy pozostawić przez ten czas w wodzie rozcieńczonej delikatnym mydłem. Czynność ta pozwoli na usunięcie zabrudzeń, zwłaszcza resztek tłuszczu. W przeciwnym razie może dojść do nagromadzenia się nadmiernej ilości tłuszczu, co z kolei może osłabić mocowanie protezy. Jeżeli proteza jest użytkowana cały dzień zaleca się zdejmowanie jej, co 3-4 godziny w celu przemycia wodą lub balsamem kosmetycznym. Przy czyszczeniu protezy należy unikać materiałów i środków chemicznych o działaniu barwiącym lub wybielającym.
 •  W ciągu dnia ręce należy myć normalnie, z użyciem wody z mydłem.
 •  Raz lub dwa razy w tygodniu należy protezę przemyć alkoholem. Nie wolno jej jednak zanurzać w alkoholu.
 •  Większość plam i zabrudzeń z powierzchni protezy usuwamy z pomocą wody z mydłem. Wszelkie plamy należy usuwać natychmiast po ich zauważeniu. W celu usunięcia intensywnych zabrudzeń z powierzchni protezy używamy alkoholu.
 • Do malowania paznokci można używać każdego rodzaju lakieru. Malując powierzchnię paznokcia należy pozostawić małą przestrzeń wokół krawędzi paznokcia bez lakieru, dzięki czemu usunięcie lakieru z powierzchni paznokcia będzie łatwiejsze. Do zmywania lakieru można używać tylko zmywaczy bez zawartości acetonu. Zmywacz powinien być używany maksymalnie raz w miesiącu. 
 •  W celu zamaskowania łączeń/brzegów protezy można stosować pierścionki, zegarki lub inne ozdoby. Powinny być one jednak założone po nałożeniu protezy.
 •  Najczęstszymi przyczynami zabrudzeń powierzchni protezy są: tytoń, niskiej jakości skóry i tkaniny (odbarwiające), farbowane ubrania (szczególnie w początkowej fazie użytkowania), druk gazetowy (farba drukarska), tusz długopisowy. Rękawiczki nakładane na protezę powinny mieć podszewkę lub być wykonane ze skór w jasnych kolorach. Ponadto należy unikać kontaktu z odzieżą wykonaną z jeansu.
 •  Protezę należy przechowywać w bezpiecznym miejscu tzn. poza zasięgiem dzieci i zwierząt, z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego i innego promieniowania cieplnego (np. grzejniki).
 • W przypadku zauważenia uszkodzenia mechanicznego powierzchni protezy tj. rozerwania, przecięcia itp. prosimy o natychmiastowy kontakt z najbliższą placówką, V!GO-Ortho Polska. Warunkiem dobrego działania każdego rodzaju sprzętu ortopedycznego jest utrzymywanie go w czystości oraz systematyczne dokonywanie przeglądów kontrolnych, na które zapraszamy do naszego laboratorium.