Orteza typu AFO, obejmuje stopę, staw skokowy i podudzie. Stosowana jest w wielu schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych. Indywidualnie zaprojektowana i wykonana może bezpośrednio wpłynąć na poprawę funkcjonalności danego pacjenta poprzez zmianę nieprawidłowego wzorca chodu, co zostało udowodnione naukowo na podstawie licznych badań klinicznych na całym świecie. Sztywna orteza AFO znajduje zastosowanie w przypadku wiotkich i spastycznych niedowładów kończyn, niestabilności stawu skokowego, końsko-szpotawej deformacji stóp z towarzyszącym, nieprawidłowym ustawieniem stawów kolanowych, np. w przeproście.
Odpowiednio dobrane tworzywa zapewniają kontrolę nad stopą
i podudziem, umożliwiając budowanie obwodowej stabilizacji w trakcie pionizacji czy chodu, a także zapewniając torowanie informacji do centralnego układu nerwowego. U pacjentów z dużą spastycznością można zastosować dodatkowe elementy ortezy w postaci wewnętrznych bucików skórzanych, plastikowych bądź piankowych, które pozwalają na lepszą korekcję i stabilizację stopy. Materiał, z jakiego wykonuje się ortezę AFO, to polipropylen (PP), polietylen (PE) lub żywica.
U najmłodszych pacjentów stosuje się również połączenie materiałów PP/PE. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się optymalne ustawienia funkcjonalne zapewniające stabilizację kończyny i jednocześnie dynamikę wynikającą z elastyczności materiału. Ortezy AFO mogą być wyposażone w ruchomy staw skokowy, który umożliwia ruchy zgięcia grzbietowego i/lub podeszwowego stopy w ściśle określonym zakresie.
Wybór konkretnego rodzaju stawu to dla każdego pacjenta kwestia indywidualna i powinna być omówiona z lekarzem prowadzącym i fizjoterapeutą
|