Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

OPM - OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD MEDYCZNY, magazyn lekarzy i menedżerów służby zdrowia, 8/2005

SOL – technologia w protetyce

Technologia wytwarzania zaopatrzenia ortopedycznego cały czas się rozwija, rosną wymagania osób po amputacji, a w związku rośnie natężenie prac badawczo-rozwojowych prowadzących do postępu w protetyce. Jeszcze niedawno można było pomarzyć o kolanie, które umożliwiałoby swobodne schodzenie i wchodzenie po schodach z protezą. Nowe kolano RHEO islandzkiej firmy OSSUR wykorzystujące magnetyczny płyn hydrauliczny daje takie możliwości (na rynek wprowadzane będzie najprawdopodobniej jeszcze w tym roku).

Protezy kończyn górnych to protezy miolektryczne z sensorami aktywowanymi mięśniami kikuta. Protezy kosmetyczne dłoni są bardzo trudne do odróżnienia od naturalnych części ciała. Stosujemy głównie silikony oddające strukturę naturalnej skóry pacjenta, natomiast francuscy koloryści dbają o każdy szczegół – zmarszczkę, linię papilarną, odcień koloru skóry pacjenta.

Wiele nadziei pokładanych jest w osseointegracji, która polega na bezpośrednim łączeniu kości z protezą. Implant zastępuje lej protezowy, a w protezie można nawet spać. Na świecie przeprowadzono do tej pory kilkadziesiąt takich operacji.

W Skandynawskim Laboratorium Ortopedycznym wykorzystywane są komponenty sprowadzane z całego świata; firma współpracuje z wieloma producentami z Europy i USA. W związku z tym pacjenci mają duży wybór technicznych wariantów zaopatrzenia, dobieranego jednak zawsze indywidualnie. Nasi protetycy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje w kraju i zagranicą. Staramy się być na bieżąco odnośnie zaawansowania technologii wytwarzania sprzętu ortopedycznego. Często pojawia się jednak pytanie: „A jak te zdobycza techniki przekładają się na możliwości przeciętnego chorego w Polsce?”. NFZ wyznacza limity dofinansowania zaopatrzenia ortopedycznego - protez, ortez, gorsetów. Są to stałe kwoty (np. na protezę udową - 2800zł, a protezę podudzia – 1500zł), bez względu na rzeczywistą cenę sprzętu, a np. w Szwecji pokrywany jest całkowity koszt wykonania zaopatrzenia. Z tego, co wiemy, to żaden z zakładów ortopedycznych nie jest w stanie wykonać dobrego zaopatrzenia w ramach tych limitów. Pacjent może jednak starać się o wsparcie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie i fundacjach.