Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

OGÓLNOPOLSKI INFORMATOR OSOBY (NIE) PEŁNOSPRAWNEJ, CZERWIEC 2005 NR 6(69)

Przełamujemy bariery z SOL-Polska

Wstęp

Skandynawskie Laboratorium Ortope-dyczne od wielu lat prowadzi w Szwecji i Polsce indywidualny serwis protetyczno-ortotyczny. Stały kontakt z osobami niepełnosprawnymi pozwala na wyciągnięcie konkretnych wniosków - dla osób niepełnosprawnych pasja, hobby, sport są nieocenionymi elementami re-habilitacji, lepszego nastawienia psychicznego, poprawy sprawności fizycznej, najlepszą formą aktywnego wypoczynku. Niedostateczna wiedza o życiu osób niepełnosprawnych, w tym amputowanych, powiela stereotypy. Niezbędna jest zatem edukacja, i to zarówno o sposobach rehabilitacji, jak i profilaktyce. (SOL-Polska jest obecnie w trakcie realizacji programu profilaktyki stopy cukrzycowej zainaugurowanego przez konferencję dla lekarzy. Program ten ma na celu powołanie w dużych szpitalach specjalnych zespołów do opieki nad pacjentami cierpiącymi na zespół stopy cukrzycowej, tak aby w Polsce ograniczyć ilość amputacji spowodowanych cukrzycą). Ważna jest ponadto świadomość, że utrata kończyny, niepełnosprawność nie musi oznaczać całkowitej zmiany planów życiowych i marzeń, rezygnacji ze swych zainteresowań.

SOL wspiera sportowców

Sport osób niepełnosprawnych to nie sport drugiej kategorii. Na piśmie równe prawa osobom zdrowym i niepełnosprawnym gwarantuje Europejska Karta Sportu, natomiast w praktyce dowodzą temu wyniki Paraolimpiad z ostatnich lat. Nasi paraolimpijczycy w Atenach w 2004 r. zdobyli 54 medale (w tym 10 złotych), podczas gdy olimpijczycy zaledwie 10 ogółem (3 złote). Sportowi działacze paraolimpijscy nawołują jednak, żeby nie ulegać złudzeniu, że skoro nasi paraolimpijczycy świetnie radzą sobie na zawodach, to nie znaczy to, że sport niepełnosprawnych ma się dobrze. Swoją „cegiełkę” dokłada tutaj również Skandynawskie Laboratorium Ortopedyczne, oferując pomoc m.in. 19-letniej Asi Czarneckiej – zawodniczce lekkoatletyki z PZSN START i podopiecznej Anny Szymul – srebrnej medalistki ostatniej Paraolimpiady w Atenach. SOL-Polska sfinansowało i wykonało dla tej zdolnej biegaczki specjalną sportową prote-zę podudzia. - Teraz wszyscy trzymamy za nią kciuki na zawodach, jak również –w co głęboko wierzymy– w przyszłości na paraolimpiadzie w Chinach w 2008 roku – mówią pracownicy firmy.

Odpowiedni sprzęt ortopedyczny, tak jak z resztą każdy dobry sprzęt sportowy, pozwala osiągać coraz lepsze wyniki przy większym komforcie fizycznym i psychicznym oraz przy większym poziomie bezpieczeństwa, a w przypadku protezy nogi dochodzi jeszcze likwidacja bólu, będącego wynikiem ucisku i obtarć powstających w czasie treningów na zwykłej protezie. Odpowiednie zaopatrzenie pozwala również na miarodajną ocenę wyników na zawodach międzynarodowych, gdzie jest okazja zmierzyć się ze sportowcami z państw, w których dostęp do wysokiej klasy sprzętu ortopedycznego nie jest takim problemem.

Wyprawa „Razem na Biegun”

Wykonanie dobrego zaopatrzenia ortopedycznego, a sportowego w szczególności, nie jest sprawą łatwą, wymaga specjalistycznych komponentów i wiedzy technicznej. SOL-Polska ma jednak już duże doświadczenie w dziedzinie sprzętu ortopedycznego „do zadań specjalnych” – firma jest bowiem wykonawcą i sponsorem protezy dla Jasia Meli, który w 2004r. wraz z Markiem Kamińskim jako pierwszy niepełnosprawny zdobył obydwa bieguny Ziemi. Dojście na dwa bieguny w ciągu jednego roku to jedna część sukcesu Jasia, druga - to zdobycie wiary we własne możliwości, których nie ogranicza ułomność fizyczna.

Jaś Mela, Asia Czarnecka to młodzi ludzie, którzy pokazują, że życie po amputacji z protezą otwiera nowe możliwości, a przeszkody w wielu przypadkach stwarzamy sobie sami. Szkoła przekraczania granic

Ważne jest jednak, aby Asia i Janek nie byli wyjątkami. Dlatego Skandynawskie Laboratorium Ortopedyczne zawsze gorąco i bardzo chętnie wspiera programy, które mają na celu przełamywanie wszelkich barier, pomoc w przystosowaniu się do nowych realiów oraz stworzenie nowych warunków życia codziennego dla osób niepełnosprawnych. W tym zakresie firma jest wielkim sojusznikiem Fundacji Marka Kamińskiego, która m.in. w lipcu organizuje „Szkołę przekraczania granic”. Celem jest pokonywanie barier w realizacji marzeń dzieci niepełnosprawnych. Nie trzeba nikogo przekonywać, że takie inicjatywy są niezbędne i niezwykle pomocne w rehabilitacji najmłodszych osób niepełnosprawnych, jak i zdobyciu wiary we własne możliwości, których nie ogranicza ułomność fizyczna.