Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

 

 • Mój ojciec ma orzeczony stopień o niepełnosprawności. Ubiega się o dofinansowanie do zakupu protezy uda w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Jaką kwotę może uzyskać i w jakim czasie od złożenia wniosku może otrzymać środki pieniężne?

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) może dofinansować maksymalnie 150% wartości refundacji NFZ, czyli np. w przypadku gdy dofinansowanie NFZ na protezę ostateczną uda wynosi 5500zł, PCPR maksymalnie może przekazać na ten cel dodatkowo 8250 zł. Środki pieniężne są przekazywane (w oparciu o fakturę wystawioną na Pacjenta) bezpośrednio na konto zakładu ortopedycznego wykonującego protezę, a nie do rąk Pacjenta.

 

 • Lekarz wystawił zlecenie na gorset ortopedyczny dla mojej córki? Gdzie powinnam się teraz udać z tym dokumentem?

Wystawiony przez lekarza wniosek należy potwierdzić w Narodowym Funduszu Zdrowia (potwierdzenie oznacza przyznanie dofinansowanie w kwocie wpisanej na wniosku). Z potwierdzonym wnioskiem należy przyjść na wizytę do laboratorium ortopedycznego wykonującego gorset. Pierwsza wizyta w laboratorium może odbyć się wcześniej, ważne, aby w momencie odbioru gorsetu, potwierdzony wniosek został złożony u realizatora zaopatrzenia.

 • Czy będę musiała zapłacić za konsultację w laboratorium V!GO, jeśli się nie zdecyduję na wykonywanie protezy?

Nie. Konsultacje w laboratoriach V!GO są bezpłatne i do niczego nie zobowiązujące. Bez względu na to, czy konsultowany zostanie naszym Pacjentem czy nie.

 

 • Czy wizyty kontrolne w laboratorium po odebraniu sprzętu są konieczne?

Zalecamy takie wizyty ze względu na bezpieczeństwo Pacjenta. Modularna budowa protezy umożliwia systematyczne regulacje i wprowadzanie zmian, jeśli takie są konieczne.

 

 • W jakim czasie po zabiegu amputacji powinienem zacząć interesować się wyborem i zakupem protezy?

Najlepiej jak najszybciej, a o ile to możliwe, (jeśli amputacja jest zabiegiem planowanym) jeszcze przed samym zabiegiem. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie się i zebranie informacji o zaopatrzeniu ortopedycznym. Sam proces protezowania może być rozpoczęty już w kilka tygodni po zabiegu, choć oczywiście jest to sprawą wysoce indywidualną. Spotkanie z protetykiem tuż po amputacji pozwoli na uzyskanie rad z zakresu odpowiedniego bandażowania kikuta, ćwiczeń, rehabilitacji.

 

 • Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze protezy?

Protetyk na pierwszej konsultacji przedstawia sugerowane rozwiązania protetyczne dla konkretnego Pacjenta z uwzględnieniem poziomu amputacji, wieku, aktywności i oczekiwań Pacjenta. Ważne, aby proteza była indywidualnie dopasowana do jej użytkownika. Najważniejszymi modułami w przypadku kończyn dolnych są staw kolanowy, stopa protezowa i sposób zawieszenia protezy. Dodatkowym czynnikiem branym pod uwagę są możliwości finansowe Pacjenta.

 

 • Czy są protezy, w których mogę biegać, jeździć na rowerze i uprawiać sport?

Współczesna technologia w dziedzinie protetyki oferuje osobom amputowanym rozwiązania umożliwiające im wysoką aktywność, dzięki czemu w protezie można biegać, tańczyć, jeździć na rowerze itp. Dla zawodowych sportowców wykonywane są specjalistyczne protezy, które również znajdują się w naszej ofercie.

 

 • Mam amputowaną prawą nogę. Lubię nosić buty na obcasach (o różnej wysokości), czy istnieje rozwiązanie protetyczne, które mi to umożliwi?

Tak, specjalnie dla pań powstał model stopy protezowej z regulowaną wysokością obcasa, który umożliwia noszenie eleganckich butów na podwyższeniu.

 

 • W jaki sposób proteza nogi jest mocowana na kikucie?

Sposób mocowania uzależniony jest od poziomu amputacji. W protezach kończyn dolnych możliwe jest mocowanie za pomocą elastycznego pasa lub nowoczesne rozwiązanie w postaci silikonowego leja. Zbędne są wówczas pasy podtrzymujące, co przekłada się na większy komfort użytkowania protezy.

 

 • Ile czasu trwa wykonanie protezy?

Czas wykonania zależy od rodzaju protezy i zastosowanych komponentów. Czas realizacji zleceń na standardowe wersje protez wynosi średnio 4-5 tyg. od momentu podpisania zlecenia. Na ten okres duży wpływ ma jednak częstotliwość i ilość wymaganych przymiarek. Celem jest wykonanie zaopatrzenia w pełni spełniającego oczekiwania Pacjenta.

 

 • Jaka jest współcześnie najlepsza proteza uda?

Nie można na to pytanie udzielić konkretnej odpowiedzi. Każda proteza jest produktem indywidualnym i to indywidualne czynniki decydują o najlepszym doborze komponentów, z których proteza jest wykonywana. Najdroższa i najbardziej zaawansowana technologicznie proteza nie dla każdego Pacjenta musi być najlepszym rozwiązaniem.

 

 • Czy stosowanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji kikuta jest konieczne?

Zalecamy stosowanie takich kosmetyków ze względu na to, iż higiena kikuta po amputacji jest szczególnie ważna, a skóra kikuta bardzo wrażliwa. Używając protez kończyn, kikut jest często narażony na pracę w niekorzystnym środowisku. Brak dostępu powietrza oraz ruchy kikuta sprawiają, iż mogą występować otarcia skóry, pocenie czy nieprzyjemny zapach. Specjalnie opracowane kosmetyki utrzymują skórę kikuta we właściwej kondycji.

 

 • Czy pierwszą protezą po amputacji musi być proteza tymczasowa? Czy mogę od razu zlecić wykonanie protezy stałej?

Zgodnie z procedurami NFZ po zabiegu amputacji Pacjentowi przysługuje dofinansowanie na protezę tymczasową. Kolejne dofinansowania dotyczą już protez stałych. Nie ma jednak obowiązku ani ścisłych zaleceń medycznych, aby najpierw wykonywać protezę tymczasową. Proteza stała zbudowana z dobrej jakości komponentów może być pierwszą protezą w życiu amputowanego Pacjenta. Pozwala to na większy komfort użytkowania protezy od samego początku oraz skrócenie czasu nauki chodu (Pacjent uczy się chodzić na jednej protezie, a nie dwóch).

 

 • Z jakich materiałów wykonywane jest pokrycie kosmetyczne protez kończyn dolnych?

Pokrycie wykonywane jest ze specjalnych ciałopodobnych pianek imitujących skórę na wzór zdrowej kończyny. Możliwe jest również wykonanie estetycznego pokrycia z silikonu, ręcznie malowanego, idealnie odwzorowującego skórę Pacjenta.

 

 • Ile czasu trwa wykonanie ortezy?

Czas wykonania zależy od rodzaju ortezy. W przypadku ortez typu AFO i DAFO są to ok. 2 tyg. od momentu podpisania zlecenia – okres ten obejmuje wizytę konsultacyjną, pobranie miary gipsowej, przymiarkę ortezy oraz wysyłkę lub jej odbiór osobisty. Czas wykonania ortez typu KAFO i HKAFO wydłuża się, gdyż rośnie liczba wymaganych przymiarek, co jest kwestią wysoce indywidualną.

 

 • Dlaczego w laboratorium V!GO miara na łuski pobierana jest za pomocą gipsu, a nie przy pomocy centymetra?

Zdjęcie miary przy pomocy opasek gipsowych pozwala na stworzenie pozytywu gipsowego nóżki dziecka. Miara taka jest bardziej dokładna, odwzorowuje anatomiczny kształt stopy. Sposób ten pozwala również w trakcie pobierania miary na dokonywanie wstępnej korekcji patologicznego ustawienia, dzięki czemu powstałe w oparciu o miarę gipsową ortezy lepiej spełniają swoje zadanie.

 

 • Z czego wykonywane są ortezy?

Ortezy wykonywane są z termoplastycznego materiału, odpornego na pękanie. Dodatkowo orteza może być wyścielona miękkim piankowym materiałem, dzięki czemu skóra nie jest narażona na otarcia.

 

 • Ile wynosi okres użytkowania ortezy? Po jakim czasie orteza powinna być wymieniona na nową?

U starszych dzieci jest to okres około 1-1,5 roku. U młodszych i niemowląt, ze względu na bardziej dynamiczny wzrost, jest to ok. 6-9 miesięcy.

 

 • Co zrobić, gdy orteza obciera lub uciska nóżkę dziecka?

Należy się bezzwłocznie zgłosić do oddziału V!GO-Ortho Polska, gdzie ortotyk naniesie stosowne poprawki.

 

 • Roku temu została wykonana dla synka łuska AFO. Teraz lekarz zalecił wykonanie kolejnej. Czy mam szansę na uzyskanie refundacji NFZ?

Orteza jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia co 2 lata. Jeśli wymiana łuski na nową jest konieczna już po roku, lekarz na zleceniu do NFZ powinien nanieść adnotację o zmianie warunków anatomicznych dziecka i przyczynie wydania kolejnego zlecenia na łuskę przed upływem wymaganego okresu.

 

 • W jakim celu stosuje się ortezy?

Ortezy pomagają w korekcji, stabilizacji, poprawy i wzmocnienia kontroli nerwowo-mięśniowej.

 

 • Kto decyduje o doborze ortezy?

Zazwyczaj lekarz (ortopeda, neurolog, chirurg), fizjoterapeuta, ale w wielu przypadkach również protetyk/ortotyk w porozumieniu z rodzicami lub opiekunami dziecka.

 

 • Czy dziecko szybko przyzwyczaja się do noszenia ortez?

W większości przypadków tak. Zadaniem ortezy jest bowiem stabilizacja lub korekcja patologicznych ustawień, poprawa koordynacji dziecka i pomoc w uzyskania właściwego obciążenia stóp, przez co orteza wpływa na efektywniejszy chód. Dzieci szybciej też akceptują ortezy jeśli są one kolorowe i estetycznie wykonane.

 


Odwiedź jeden z naszych oddziałów

Umów się na bezpłatną wizytę - kliknij tu.