Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

Dziennik Łódzki, 30 września 2005

Jaś uczy łamać bariery

Znani podróżnicy Jaś Mela i Marek Kamiński spotkali się wczoraj z niepełnosprawnymi łodzianami. Na spotkanie pod hasłem „Niepełnosprawność nie jest barierą” przybyli także sportowcy z Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START oraz perkusista zespołu Analog, który w wypadku stracił nogę. Relacja zdobywców obydwu biegunów Ziemi wzbudziła wielkie zainteresowanie. Okazuje się, że niewiele brakowało, by pierwsza wyprawa w ogóle nie odbyła się.

- Przez rok zwracaliśmy się do różnych firm z prośbą o pomoc w jej przygotowaniu – opowiadał Marek Kamiński – Firmy ubezpieczeniowe po przeprowadzeniu analiz odpowiadały nam, że zdobycie bieguna przez Jasia w ogóle nie jest możliwe. Dopiero po roku znaleźliśmy sponsora, który bezpłatnie przekazał protezy. Wtedy inni też dali nam szansę.

Organizatorzy wczorajszego spotkania to Skandynawskie Laboratorium Ortopedyczne, Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej szpitala im. Pirogowa oraz Fundacja Rozwoju Chirurgii Naczyniowej i Angiologii.

- Nasz cel to przekazanie, że niepełnosprawni mogą żyć normalnie. Dlatego zaprosiliśmy dziś osoby, które są w stanie udowodnić to na własnym przykładzie, m.in. znakomitych, utytułowanych sportowców – mówił Sebastian Jastrzębski SLO.

Na wczorajszym spotkaniu w siedzibie SLO niepełnosprawni mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarza, rehabilitanta i protetyka.

(MIG)