Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

DIABETYK 2/2005 (112)

O stopie na konferencji

Problematyce stopy cukrzycowej została poświęcona konferencja, która odbyła się 13 stycznia w Katowicach i 15 stycznia 2005 r. w Łodzi. Uczestniczyło w niej 200 lekarzy, zarówno chirurgów, diabetologów, podiatrów, ortopedów, jak i rehabilitantów oraz fizjoterapeutów. Rangę wydarzenia podkreślał fakt, iż patronat nad konferencją objęła Międzynarodowa Organizacja Zrzeszająca Protetyków i Ortotyków (ISPO) oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne – oddział łódzki oraz śląski. Kongres zorganizowało Skandynawskie Laboratorium Ortopedyczne (SOl-Polska), które od 1999 roku prowadzi indywidualny serwis protetyczny i ortotyczny w Polsce. Prelegentami były wybitne autorytety szwedzkiego środowiska medycznego – prof. Anders Stenström (chirurg ortopeda) i Bengt Soderberg (protetyk, ortotyk, prezes szwedzkiego oddziału ISPO) oraz Paweł Stęsicki (protetyk, pracownik SOL).

O tym, jak szeroki zakres problemów obejmowały wspomniane konferencje świadczą podejmowane w trakcie ich trwania tematy, m.in.: patofizjologia stopy cukrzycowej; kliniczne i laboratoryjne badania w celu stawiania poprawnej diagnozy; klasyfikacja ran; problemy z chodzeniem oraz ucisk na stopy; zapobieganie powstawaniu owrzodzeń stóp cukrzycowych; leczenie owrzodzeń stóp cukrzycowych – kontrola metaboliczna, naczyniowa i chirurgia ortopedyczna, chirurgiczne opracowywanie ran; leczenie za pomocą zaopatrzenia ortotycznego: wkładki, obuwie, środki ochronne; powierzchowne i głębokie infekcje stóp cukrzycowych; rozwój metody CHARCOT dotyczącej chirurgii stopy oraz leczniczych środków ortopedycznych; wyniki leczenia problemu stopy cukrzycowej (analiza znaczenia zespołów lekarskich oraz centrów diabetycznych w oparciu o 20-letnie doświadczenie).

Zorganizowanie kongresu o stopie cukrzycowej podyktowane było potrzebą, która wyłaniała się z obserwacji i badań medycznych. Szacuje się, że w najbliższych latach nastąpi wzrost zachorowań na cukrzycę o 170% w krajach rozwijających się i o 42% w krajach rozwiniętych. Według prognoz w 2025 r. będzie 300 mln osób dorosłych chorych na cukrzycę, w tym 76% zachorowań w krajach rozwijających się. W Polsce duża część amputacji jest wynikiem powikłań cukrzycy, tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Powikłania dotyczą: naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni, skóry oraz kości stopy. Pojawiają się zaburzenia czucia w stopie, ograniczenie ruchomości stawów oraz zaburzenia ukrwienia. Jest to poważny problem społeczny i tylko współpraca lekarzy wielu specjalizacji oraz profilaktyka może uchronić przed najgorszym – amputacją. Według szacunków ok.40-60% wszystkich nieurazowych amputacji kończyn dolnych dokonuje się u pacjentów z problemami cukrzycowymi.

Jak w przypadku każdego schorzenia, także „stopa cukrzycowa” wymaga wszelkich działań prewencyjnych – najważniejsze bowiem jest zapobieganie rozwojowi tego schorzenia i jego dramatycznym skutkom. Ponadto koszty profilaktyki stopy cukrzycowej i wczesnej interwencji są relatywnie niskie w porównaniu z kosztami leczenia owrzodzeń stóp czy amputacji. W Szwecji od wielu lat prowadzi się bardzo zaawansowane działania, które przynoszą ulgę pacjentom oraz pomagają zrozumieć przebieg choroby. Nie chodzi tu tylko o badania farmakologiczne, ale również o profilaktykę polegającą m.in. na wykonywaniu różnego rodzaju zaopatrzenia ortopedycznego takiego jak wkładki czy specjalne obuwie. Kongres, jaki miał miejsce w Łodzi i Katowicach, jest początkiem działań podejmowanych przez Skandynawskie Laboratorium Medyczne na rzecz profilaktyki stopy cukrzycowej. SOL planuje kolejne kongresy medyczne.

W ramach ciekawostki, informujemy, że firma SOL była wykonawcą i sponsorem nowoczesnej protezy dla Jasia Meli, która sprawdziła się w ekstremalnych warunkach w czasie wyprawy Marka Kamieńskiego „Razem na biegun”.